Běžecké stopy

Krušnohorská magistrála

Chcete-li projet Krušné hory důsledně skrz naskrz od nejzápadnějšího koutu až k východnímu konci, držte se Krušnohorské magistrály. V létě cyklistické (značené jako Národní cyklotrasa 23), v zimě lyžařské. Celou řadu úseků mají společnou, ale v mnohém se také liší. Zatímco na kolo můžete nasednout už v Chebu (u vodní nádrže Skalka) a dojet až do Děčína, Krušnohorská lyžařská magistrála začíná nad  Bulavou ve výšce 800 m n. m. Dovede vás až do Božího Daru, přes střední část Krušnohoří ovšem žádná upravovaná lyžařská stopa nevede. Na magistrálu můžete opět navázat až u Svahové a pokračovat po ní třeba až na její konec, pod Děčínský Sněžník.

Krušnohorská lyžařská magistrála – západ

Pokud plánujete výlet z Bublavy až do Božího Daru, počítejte s trasou v délce cca 40 km. Magistrála se vyhýbá středům obcí, protíná ji ale spousta dalších běžeckých stop, po kterých můžete odbočit třeba do Perninku, Horní Blatné nebo do Abrtam. Přímo na magistrále také natrefíte na několik příjemných odpočinkových míst, kde se můžete zahřát u grogu a posilnit se na další cestu. Jedním z nich je restaurace v penzionu Jelení, dále pak občerstvení U Červené jámy nad Hřebečnou a o 2 km dál směrem k Božímu Daru známá maringotka.

Ze Pstruhovky je ideální nástup na Krušnohorskou magistáru z parkoviště v Abrtamech.

Pravidelně strojově upravovaný je také úsek magistrály KlínovecHorní Halže. Měří asi 8,5 km a začíná kousek od nástupní stanice sedačkové lanovky Dámská.

Krušnohorská lyžařská magistrála – východ

Projížďku východním Krušnohořím můžete začít pod Mezihořským vrchem mezi Mezihořím a Svahovou. Až k Děčínskému Sněžníků je to bílou stopou zhruba 90 km. Místy po příjemné rovince (např. kolem vodní nádrže Fláje), ale nechybí ani náročnější kopce. Cestu vám zkříží několik obcí s restauracemi: Nová Ves v Horách, Mníšek, Dlouhá Louka, Nové Město, Cínovec, Adolfov a Petrovice. Zastavit a nabrat síly můžete také v horském hotelu Lesná, v restauraci Mikuláška pod Bouřňákem, na rozhledně Komáří Vížka nebo v Turistické chatě u Tisé. I ve východní části máte celou řadu možností, jak si naplánovat svůj vlastní okruh a spojit magistrálu s dalšími trasami v Čechách i v Německu.

Pro celkový přehled ještě kompletní trasa Krušnohorské magistrály:

Cheb - Františkovy Lázně - Vojtanov - Luby - Kraslice - Bublava - Jelení - Horní Blatná - Boží Dar - Měděnec - vodní nádrž Přísečnice - Hora sv. Šebestiána - Kalek - Mikulovice - vodní nádrž Fláje - Nové Město - Cínovec - Fojtovice - Krásný Les - Sněžník

Krušnohorská lyžařská magistrála - předhled strojově upravovaných tras

Trasa Abrtamy - Boží Dar a zpět

V Krušných horách jsou upravovány desítky kilometrů běžeckých tratí. Mezi nejoblíbenější patří ta, která kopíruje Krušnohorskou magistrálu a vede z Abertam na Boží Dar. Nástup do stop je na parkovišti Na Větrově na okraji Abertam. Jsou tu dvě stopy na klasiku a mezi nimi část upravená na bruslení.  Vedou nejprve Pod hájenkou a pokračují na Spáleniště a dále okolo Bílé štoly na Slatiny. Po hrázi Mrtvého rybníka jedeme směrem k rozcestí pod Špičákem. Tady stopy stoupají okolo Božídarského Špičáku na Pláň a mírným sjezdem míří na Boží Dar. Městečko je celé pod sněhem a na každém kroku je vidět, že tady opravdu vládne paní Zima. Po občerstvení v jedné z místních restaurací jedeme zpět. Zpočátku je cesta stejná, ale na rozcestích Pod Špičákem a u Mrtvého rybníka je možné zvolit jinou trasu. My jedeme Novou slatinskou na odbočku Východní Abertamy.  A pak sjezdem k rozcestníku Na konci Abertam. Abychom si trasu ještě prodloužili vystoupáme po zasněžené pláni na Hřebečnou, kde se napojíme na Krušnohorskou magistrálu a přes Spáleniště a Hájenku se vrátíme zpět.

Ježíškova cesta (malý okruh)

Pro začátečníky doporučujeme malý okruh Ježíškovy cesty (5,8 km), který začíná v Božím daru a do něj se i vrací.